Serwerownia szkolna

Szkolna serwerownia 

Serwery w szkole, a właściwie serwerownia, w której powinny być zainstalowane, można uznać za informatyczne serce każdej jednostki edukacyjnej.  
W prawidłowo zbudowanej serwerowni szkolnej poza samym serwerem znajdują się również inne urządzenia, od których wydajności zależy wydajność pozostałych urządzeń znajdujących się w wewnątrz infrastruktury IT szkoły. 

Dlatego niezwykle ważnym jest, aby odpowiednio zaprojektować budowę samej serwerowni oraz dobrać serwery i towarzyszące mu urządzenia tak, aby działały niezawodnie bez względu na obciążenia, jakie generują uczniowie i pracownicy szkoły. 

Prawidłowa budowa szkolnej serwerowni: 

  • Wydajne serwery – dobrane po dokładnym zbadaniu potrzeb szkoły, które umożliwiają ich rozbudowę wraz z rozwojem szkoły. 
  • Szafa serwerowa – zabezpiecza dostęp do sprzętu. Jej zadaniem jest również prawidłowa wentylacja, która pełni bardzo ważną rolę w utrzymaniu funkcjonowania serwerowni. Pozwala także na odpowiednią organizację okablowania. 
  • Router z funkcją zapory sieciowej – Pozwala na zabezpieczenie ruchu wychodzącego oraz wchodzącego do szkolnej sieci, ważny element bezpieczeństwa uczniów w Internecie. Jego wydajność w dużej mierze wyznacza poziom bezpieczeństwa danych zgromadzonych na dyskach. 
  • Zasilanie awaryjne – niezbędny element każdej szkolnej serwerowni, dzięki niemu możemy zapewnić ciągłość pracy i chronić urządzenia przed zbyt wysokim napięciem. 
  • Zarządzalne przełączniki sieciowe– urządzenia, które odpowiadają za komunikację w obrębie sieci LAN. 
  • Macierz dyskowa typu NAS- element systemu kopii danych. To urządzenie wyposażone w kilka bądź więcej dysków twardych lub dysków SSD połączonych w macierz RAID. 

baner kontakt

Serwer w szkole – jaki wybrać? 

Wybierając serwery dla szkoły, musimy kierować się kilkoma czynnikami. Najważniejszym z nich będzie odpowiedź na pytanie, ile urządzeń będzie korzystało z zasobów serwera jednocześnie. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie szkolne pracownie terminalowe działają bardzo wolno czy też praktycznie niemożliwe
jest ich używanie. 

Przyczyną może być przestarzały serwer, który nie jest już w stanie obsłużyć nowoczesnych programów, które zużywają coraz więcej zasobów serwerowych bądź podłączenie kolejnych urządzeń, np. nowej pracowni szkolnej, bez zwiększenia zasobów serwera. 

Częstą przyczyną jest również po prostu nieodpowiednie dobranie serwera do potrzeb szkoły. 

Serwer w szkole – koszt 

Nie jest możliwe podanie stałej kwoty zakupu oraz wdrożenia nowego środowiska serwerowego. 

Każda szkoła różni się ilością danych, na jakich na co dzień pracuje oraz liczbą uczniów, oraz pracowników. Dlatego zawsze dobieramy propozycję rozwiązań pod indywidualne potrzeby każdej szkoły. 

Należy pamiętać, iż zakupów serwerów do jednostek edukacyjnych objęty jest 0% VAT! 

Serwer poleasingowy dla szkoły – alternatywa 

Prowadzimy również sprzedaż oraz wdrożenia serwerów poleasingowych. Stanowią one ciekawą alternatywę do zakupu nowego, stosunkowo drogiego, sprzętu serwerowego. Serwery poleasingowe są to urządzenia odkupione przez dystrybutorów od firm po około 3 latach użytkowania. 

Jest to sprawdzone rozwiązanie, które wdrożyliśmy w wielu placówkach w całej Polsce. 

Koszt takiego rozwiązania często stanowi 1/3 kwoty zakupu nowego serwera! 

 

baner kontakt